Tuotteen tiedot
- LVI-numero4162665
- Yleisnimi (ERP)ILMANPOISTAJA SPIROTOP
- Tarkenne (ERP)DN 15 IPA1/2-10 AUTOMAATTINEN
- TuotemerkkiSpirotech
- TuotesarjaSpirotop
- PikakoodiGN49
- Toimittajan tuotenumeroIPA1/2-10
- VarastoitavuusVarastoitava
- Pakkauskoot36/0/0/0
- Minimimyyntierä1
Tuotteen ominaisuudet
- Tuotekuvaus
Spirotop ilmanpoistin AB050 on tarkoitettu ilman ja kaasujen täysautomaattiseen poistoon lämmitysvedestä, jäähdytysvedestä, vesi-glykoliseoksista sekä prosessivedestä. Laite ei sovellu demineralisoidulle vedelle, juomavedelle, vesijohtovedelle eikä vaarallisille tai syttyville nesteille. Laitetta ei saa käyttää kemiallisten lisäaineiden kanssa. Spirotop asennetaan kohtaan, jonne odotetaan muodostuvan ilmataskuja.
Automaattiset SpiroTop-ilmanpoistimet poistavat nopeasti ja tehokkaasti vapaan ilman. Järjestelmää tyhjennettäessä ne takaavat nopean ja luotettavan korvausilman tulon. Tämä estää komponenttien vaurioitumisen ja järjestelmän vikaantumisen.
Järjestelmän korkeimpiin kohtiin kertynyt ilma (tai muut kaasut) hidastaa virtausta tai jopa estää sen kokonaan. Ilma aiheuttaa lisäksi käyttöönotossa ja verkoston tasapainotuksessa ongelmia, jolloin manuaalisen ilmanpoiston tarve lisääntyy. Tällöin myös pumppausta joudutaan kasvattamaan, joka lisää energiankulutusta. Verkoston säätöventtiilien toiminta heikkenee, joka voi lopulta johtaa prosessin toimintahäiriöihin/ vikaantumiseen ja komponenttien vaurioitumiseen.
- SoveltuvuusLämmin ja kylmä hapeton vesi, glykoli (max. 50 %) sekä muut lämmönsiirtonesteet
- KäyttökohdeIlmastointijärjestelmät, lämmitysjärjestelmät, suljetut järjestelmät, teollisuuden järjestelmät
- LiitäntäG 1/2"
- MateriaaliMessinki
- Tiivisteen materiaaliViton
Mitat
- Korkeus (mm)112
- Pituus (mm)86
- NimellishalkaisijaDN 15
- Halkaisija (mm)65
Tekniset ominaisuudet
- Maksimilämpötila110 °C
- Käyttöpaine0-10 bar